لوگو ایران پانل

انواع ساندویچ پانل

 

در جايگاه يک کارآفرين موفق، بايد انواع ساندویچ پانل را به خوبي بشناسيد تا بتوانيد کارخانه يا سوله خود را با پوشش مناسب تجهيز نماييد. براي هر طيف از کسب و کارها و با توجه به کاربري واحد صنعتي يا توليدي مذکور، پانل مقتضی را مي توان معرفي نمود. نکته اينجاست که به دليل تنوع بالاي محصول در عرصه ساندويچ پانل ، حتما مي بايست مشاوره درستي در اين خصوص به کارفرما ارائه شود تا مشتري بتواند با کنار هم قرار دادن اطلاعات طبقه بندي شده کارشناسان، به انتخاب درست و متناسب با نيازهاي خود دست يابد. براي آنکه اشاره درستي به انواع پانل ها داشته باشيم، لازم است ابتدا زاويه نگاهي که به اين محصولات پر کاربرد داريم را تفکيک کنيم؛ بديهي است از هر منظر که به پانل ها نگاه شود، انواع مختلفي از آن را مي توان مد نظر قرار داد.

 

در اين مقاله بنا داريم تا با محوريت مسائل زير در بحث، انواع ساندويچ پانل را به شما معرفي نماييم. اميد آن مي رود مقاله حاضر که ما حصل کار گروه مهندسين و طراحان صنعتي فعال در مجموعه صنعتي « ايران پانل » است، پاسخ کليه سؤالات ذهن مخاطب را ارائه خواهد نمود. لذا توصيه اکيد داريم که به عنوان يکي از مهم ترين مقالات اين سايت، اين مقاله را تا به انتها و با دقت مطالعه نماييد.

 

چک ليست انتخاب بهترين ساندويچ پانل !

 

براي انتخاب بهترين پوشش سقفي يا ديواری براي سوله يا کارخانه خود، نياز است با توليد کننده صادق و روراست باشيد. انواع ساندويچ پانل در بازار بسيار زياد است و براي رسيدن به بهترين تصميم، حتماً نياز به کمک خواهيد داشت. مشاورين زبده گروه صنعتي «ايران پانل» همه روزه آماده پاسخگويي به سؤالات مشتريان محترم و ارائه مشاوره هاي فني ارزشمند هستند. براي اين منظور، يک فهرست از مهم ترين عوامل با نام چک ليست ساندويچ پانل تدارک ديده ايم که تکميل دقيق آن، تکليف بسياري از موارد را مشخص خواهد کرد:

 

1- کاربری و زمينه کاري واحد مورد نظر: انواع ساندویچ پانل هر کدام براي گروهي خاص از کسب و کارها مناسب هستند و صاحبان مشاغل بايد نسبت به اين موضوع دقت داشته باشند.

 

2- متراژ و ابعاد استراکچر فلزي: بستر و زمينه لازم براي نصب ساندویچ پانل ، استراکچر فلزي سازه يا سوله است؛ بر همين اساس نياز است که کليه ابعاد اصلي سازه نظير دهانه، طول، ارتفاع و درصد شيب سقف به درستي مشخص باشد.

 

3- اهميت ايزوله سازي حرارتي: در برخي مشاغل، عدم تبادل دمايي بين محيط داخل و خارج بسيار مهم است و لذا، تنها از برخی پانل با عايق مخصوص مي توان استفاده نمود تا مديريت مصرف انرژي را نيز به همراه داشته باشد.

 

4- اهميت عايق بندي صوتي: خروج صداي ماشين آلات کارخانه به محيط بيرون و يا انتقال صدا از بيرون به درون سالن، معمولاً رخداد مطلوبي نيست؛ لذا چنانچه چنين درخواستي از سوي کارفرما در ميان باشد، مي بايست از عايق هاي آکوستيک مخصوص در ساندويچ پانل استفاده کرد.

 

5- جلوه و نماي دکوراتيو: جداي از مباحث فني، مقوله زيبايي شناختي نيز مطرح است که مي بايست با نظر مستقيم مشتری و مطابق با سليقه او انجام شود. البته الزامات فني و صنعتی نيز وجود دارد که مي بايست پيش از اجرا بر انواع ساندويچ پانل انتخاب شده صحه بگذارد.

 

انواع ساندویچ پانل

 

انواع ساندويچ پانل از نظر کاربرد

 

کاربرد ساندويچ پانل ها بسيار متنوع و گسترده است و از اين حيث، شايد هيچ محصول ديگري داراي اين سطح از انواع ساندويچ پانل نباشد. اين محصول ارزشمند داراي نقشي کليدي در پوشش سازه هاي صنعتي و تجاري مي باشد که به لحاظ کارکرد، به سه دسته ساندويچ پانل سقفي، ساندويچ پانل ديواري و ساندويچ پانل کف تفکيک مي شود. اين دسته بندي کارکردي انواع ساندويچ پانل، در ادامه با توضيحات بيشتر و ذکر مثال، تشريح خواهد شد.

 

ساندويچ پانل سقفي – مدرن ترين و به صرفه ترين پوشش براي سقف شيبدار سوله، ساندويچ پانل سقفي است که با سرعت بالا و در کوتاه ترين زمان ممکن، قابل اجراست. طرح ها و رنگ هاي مختلف در ضخامت هاي گوناگون وجود دارد که کليه مقاصد مورد نظر کارفرمايان محترم را تأمين مي نمايد.

 

 

ساندويچ پانل ديواري – به جاي ديوارکشي سنتي با آجر يا بلوک سيماني، امروزه از انواع ساندویچ پانل ديواري استفاده مي شود که هم مقرون به صرفه تر بوده و هم نماي زيبا و هماهنگي را ايجاد مي نمايد. قيمت مناسب و سرعت نصب بسيار بالا، از ديگر مزيت هاي اين محصول به شمار مي رود. در بخش هايي از همين مقاله، به بررسي دقيق در خصوص ويژگي هاي سطحي پانل هاي ديواري نيز خواهيم پرداخت.

ساندويچ پانل کف – از اين محصول عمدتاً در سردخانه ها استفاده مي شود که بحث ايزوله سازي دمايي بسيار حائز اهميت است. بدين ترتيب در کف سوله هم از ساندويچ پانل استفاده مي شود تا اطمينان خاطر بالاتري نسبت به عايق بندي سردخانه حاصل گردد. در چنين شرايطي، پانل نسبتاً ساده اي متشکل از يک هسته مرکزي فوم نازک با دو لايه پوشش نايلوني مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

انواع ساندويچ پانل بر اساس جنس عايق

 

عايق نقش بسيار مهمي در انواع ساندویچ پانل ايفا مي کند و اگر نباشد، عملکرد پانل به مشکل بر خواهد خورد. عايق هاي گوناگوني از مواد عايق را مي توان درون هسته مرکزي ساندويچ پانل تعبيه نمود که هر يک، متناسب با کار منحصربفردي خواهند بود. برخي از مهم ترين انواع عايق به شرح زير هستند:

 

  • عايق فوم پلي يورتان:

پلي يورتان يکي از پليمرهاي بسيار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز امروز محسوب مي شود و قريب به 80 سال از کشف آن مي گذرد. از پلي يورتان به تنهايي نيز به عنوان عايق حرارتي استفاده مي شود که عمليات پاشش آن به هر دو صورت دستي يا ماشيني قابل انجام است. در بين صفحات پانل نيز مي توان از فوم پلي يورتان به عنوان عايق استفاده نمود و کاربرد بسيار گسترده اي را فراهم مي آورد.

 

  • عايق فوم پلي استايرن: نوع ديگري از فوم عايق محسوب مي گردد که کاربرد بسيار گسترده اي در صنعت دارد. از کنار هم قرار گرفتن چندين حلقه استايرن، يک پلي استايرن حاصل مي شود که کاربردي چند برابر پيدا مي کند. بافت متراکم و دانسيته بالاي اين نوع عايق، فرصت درخشاني را براي استفاده از آن به عنوان عايق داخلي ساندويچ پانل فراهم مي آورد. در واقع در انواع ساندویچ پانل مي توان از اين عايق با ضخامت هاي مختلف استفاده نمود و از مزاياي ارزشمند آن بهره مند شد.

 

  • ساندويچ پانل با فوم EPS: نوع ديگري از عايق که در پانل بايد در نظر گرفت، فوم اي پي اس است که يک عايق بسيار سبک با قابليت مقاومت گرامي نسبتاً بالا مي باشد و توانسته است جاي مصالح سنتي را به مرور بگيرد. در ساخت و سازهاي انبوه و سوله سازي، به ميزان زيادي از اين ساندويچ پانل استفاده مي شود.

 

عايق پشم شيشه و پشم سنگ: این دو مورد هم از عایق ها هستند، اما آنها را در انواع ساندویچ پانل به کار نمی گیرند؛ يکي از ساده ترين و مقدماتي ترين انواع عايق هستند که معمولاً در کارکردهاي سبک و مقدماتي مورد استفاده قرار مي گيرد؛ اما جزو انواع ساندويچ پانل محسوب نمي شوند.

پشم شيشه مقاومت پاييني در ايزولاسيون گرمايي دارد و بر همين اساس، تنها براي سوله هاي کارگاهي ساده يا انبارها مورد استفاده قرار مي دهند. نکته قابل توجه اينکه پشم شيشه قابل اشتعال است و لذا در سالن هاي داراي کوره که حرارت بسيار بالايي به سمت سقف و ديوارها حرکت مي کند، استفاده از اين نوع عايق مجاز نمي باشد. معمولاً از پشم سنگ يا پشم شيشه به صورت گسترده استفاده مي گردد و بر روي آن، توري فلزي، ورق فلزي يا کارتن پلاست استفاده مي گردد تا از سقوط اين عايق جلوگيري به عمل آيد. به جای استفاده از این عایق ها و ورق نگه دارنده، توصیه می شود که از انواع ساندویچ پانل استفاده گردد که پاکیزگی و زیبایی بیشتری دارند.

 

 

22220266

 

انواع ساندويچ پانل بر حسب سطح مقطع ورق

 

معمولاً سطح بیرونی ورق در انواع ساندویچ پانل را به صورت طرح دار می سازند تا استحکام بیشتری در برابر ضربه داشته باشد. این موضوع به خصوص در ساندویچ پانل دیواری نمود پیدا می کند. بر همین اساس، برخی از مهم ترین تغییر فرم های ایجاد شده در ورق فوقانی پانل ها را به شرح زیر بررسی می کنیم:

 

طرح ذوزنقه اي: لایه فلزی بیرونی در ساندویچ پانل را به صورت برجستگی ها و فرورفتگی های متوالی ذوزنقه ای شکل می سازند تا استحکام نهایی ورق مذکور بیشتر شده و قابلیت ضربه پذیری بالاتری پیدا کند.

 

طرح شانه اي: سطح مقطع بیرونی ورق استفاده شده در پانل، همانند شانه تخم مرغ از برجستگی ها و فرورفتگی های دایره ای برخوردار است تا به نوعی، سپر محافظتی خوبی در برابر ضربه و آسیب فراهم آورد.

 

شطرنجي: بهترین نتیجه در تست های ضربه (crash test) مربوط به ورق شطرنجی است. این ورق ها از خطوط افقی و عمودی فراوان با فواصل مشخص تشکیل شده اند و کمترین آسیب پذیری را در برابر ضربات احتمالی از خود نشان داده اند. چنانچه در محیطی قرار دارید که احتمال ضربه بالاست، این گزینه می تواند برای انواع ساندویچ پانل بسیار مناسب باشد.

 

 

انواع ساندويچ پانل از نظر اتصالات

 

– ساندویچ پانل پيچ مخفي، اشاره به نوعی از پانل های سقفی یا دیواری دارد که به دلیل وجود هم پوشانی لایه های جانبی هر دو پانل متوالی، اتصالات پیچ و پرچ قابل مشاهده نمی باشد؛ همچنین آب بندی بهتری در برابر بارندگی در این پانل ها صورت می پذیرد.

 

– ساندویچ پانل پيچ پيدا نوع معمول است که محل اتصالات پیچی را می توان به وضوح مشاهده کرد و معمولاً در مناطق کم بارش مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، استفاده از واشر آب بند در پشت پیچ ها ضرورت دارد.

 

– ساندویچ پانل کليپسي با فشار در محل خود نصب می شود و برای این منظور، نیازی به اتصالات پیچ و پرچ نیست. استفاده از این مورد کمتر از پانل پیچ دار است و بیشتر به نمای داخلی معطوف می شود.

 

انواع ساندويچ پانل از نظر نوع نصب

انواع ساندویچ پانل از نظر نوع نصب

 

برای نصب ساندویچ پانل از نگاه زاویه دید، دو روش مرسوم وجود دارد که بسته به نوع معماری و دیدگاه نهفته در طراحی سوله، مورد استفاده قرار می گیرند.

خواب افقي: طول پانل در امتداد طول سالن قرار می گیرد و به آن، نصب vertical نیز می گویند.

خواب عمودي: طول پانل عمود بر امتداد سالن و در راستای ارتفاع سوله قرار می گیرد و به آن، نصب landscape نیز می گویند.

 

 

تماس با ایران پانل

 

مشاوره اصولي انتخاب ساندويچ پانل

گروه صنعتی « ایران پانل » با تکیه بر دانش تخصصی روز و با بهره مندی از تیم مهندسان مجرب و تحصیل کرده، تحولی بنیادین در حوزه ساخت و عرضه انواع ساندویچ پانل در کشور ایجاد نموده است. بهترین و با کیفیت ترین محصولات را می توانید با مناسب ترین قیمت در بازار، از طریق این شرکت تهیه نمایید. همچنین تحویل فوری 24 ساعته و نصب سریع انواع پانل ، سرلوحه کار ما در کلیه پروژه های انجام شده می باشد. به منظور درک بهتر از فرآیند خرید ساندویچ پانل، می توانید همه روزه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.