لوگو ایران پانل

اجزای ساندویچ پانل کدامند؟

 

 اگر قصد ساخت کارخانه يا احداث سالن توليد داشته باشيد، حتما در مورد اجزای ساندویچ پانل شنيده ايد. صنعت ساختمان در چند دهه اخير به سرعت تغيير نموده و پوشش هاي قديمي، جاي خود را به ساندويچ پانل داده اند که هم قيمت بسيار مناسبي دارد و هم اجراي پروژه با سرعت بسيار بالايي صورت خواهد گرفت. حتي از منظر زيبايي شناختي نيز که به موضوع نگاه کنيم، پانل هاي ساندويچي را بي شک بايد پيشتاز دانست.

در ساخت اجزای ساندویچ پانل يک هماهنگي و انسجام خاصي وجود دارد که در هيچ يک از اين اجزا به تنهايي نمي توان يافت. نه ورقه هاي فلزي و نه فوم عايق مياني، هيچ کدام به تنهايي قادر نيستند ويژگي هاي در خور توجه ساندويچ پانل را به خوبي به اجرا بگذارند. اما اين محصول بسيار کاربردي و پر استفاده قادر است در عين سبکي و سادگي، مقاومت بالايي را در برابر نيروهاي وارده مانند ضربه و … تأمين نمايد.

 

در اين مقاله قرار است اجزای ساندویچ پانل را به شما معرفي کنيم و علاوه بر ذکر مراحل ساخت هر کدام از آنها، نکات مهمي در خصوص هر کدام ارائه خواهد شد که مرور آنها، خالي از لطف نخواهد بود. از شما دعوت مي کنيم تا اين مقاله را با دقت و تا به انتها مطالعه نماييد.

 

 

چرا استقبال از انواع ساندويچ پانل گسترده است؟

 

مبحث پوشش خارجي سازه و نماي بيروني، همواره از مهم ترين دغدغه هاي سازندگان و صاحبان پروژه هاي بزرگ بوده است که به مدد گسترش ساندويچ پانل و کاربرد گسترده اين محصول در ساخت و ساز، پاسخ شايسته اي براي اين نياز پيدا شده است. اجزای ساندویچ پانل به نحوي انتخاب شده و در کنار هم قرار مي گيرند که برآيند وزن تمام شده سبک و استحکام بالا را مي توان از اين محصول شاهد بود. اما اگر بخواهيم دليل استقبال وسيع از ساندويچ پانل ديواري و سقفي را مورد بررسي قرار دهيم، به موارد مهم زير مي توان اشاره نمود که اين پانل ها را تقريباً از هر محصول مشابه ديگري در حوزه پوشش دهي به بناها مستثني و متمايز خواهد نمود. اين موارد عبارتند از:

 

  • قيمت بسيار مناسب در قياس با ساخت ديوار آجري يا بلوک سيمانی
  • زمان نصب بسيار کوتاه و سرعت عمل بالاي تيم نصب ساندویچ پانل در اجراي پروژه
  • حمل و جابجايي آسان و کم هزينه
  • وزن نهايي پايين پانل ها و کمک به سبک سازي بنا در سقف و ديوارها
  • خدمات پس از فروش و امکان تعويض قطعات فرسوده
  • مقاومت بالا در برابر نيروهاي جانبي نظير ضربه و لرزش
  • و موارد متعدد ديگر …

 

رشد صنعت ساختمان در سالهاي اخير آنقدر سريع بوده است که ديگر بدون وجود ساندويچ پانل، کمتر مي توان پيشبرد پروژه هاي عظيم مربوط به احداث کارخانجات را متصور شد. مزاياي ذکر شده براي ساندويچ پانل ها به قدري چشمگير و راهگشا است که عرصه را براي ساير متريال و مصالح موازي به شدت تنگ مي نمايد.

 

 

چرا استقبال از انواع ساندويچ پانل گسترده است؟

 

نقش اجزای اصلی ساندویچ پانل در سازه

 

اما وقت آن رسيده که اجزای ساندویچ پانل را بيشتر بشناسيم و در خصوص آنها اطلاعات مفيدي ارائه کنيم. اگر چه ساخت ساندويچ پانل يک مقوله ساده و قابل فهم است، اين موضوع نبايد از اهميت اين سازه و يکايک اجزاي اصلي آن بکاهد و فرآيند توليد پانل ها را کم اهميت سازد. علي رغم سادگي و قابل فهم بودن پروسه ساخت و مکانيزم کارکرد اجزاي اصلي ساندويچ پانل، نکات ظريف بسياري وجود دارد که بايد در خصوص اين محصول و ساختار آن مورد توجه قرار گيرد. در ادامه اين مقاله بنا داريم در خصوص اين موضوع بيشتر صحبت کنيم و به تفکيک، در مورد بخش بندي ساختاري پانل ها صحبت کنيم.

 

  • ورق فلزي فوقانی يا جبهه پيشانی محصول

 

اگر اصلي ترين جزء تشکيل دهنده يک پانل ساندويچي را ورق رويي نناميم، اين بخش يکي از مهم ترين عناصر تشکيل دهنده پانل به شمار مي رود که قرار است نماي بيروني را بسازد. لذا در عين حفظ خاصيت سبکي، استحکام و ضربه پذيري بالا را مي بايست در کنار هم تأمين نمايد که موضوعي مهم و در خور تأمل است. در خصوص ورق فوقاني که به نوعي مهم ترين جزء از اجزای ساندویچ پانل مي باشد، نکات کليدي زير را مي توان بدين شرح بر شمرد:

 

(1) ضخامت اين ورق نمي تواند از حد مشخصي (3 الي 5 ميليمتر) بيشتر باشد. لذا افزايش ضخامت، ايده خوبي براي بالا بردن استحکام نيست.

(2) معمولا براي بهبود استحکام ورق فلزي فوقاني، از پروفيله کردن يا همان ايجاد طرح و نقشه در سطح ورق استفاده مي کنند. معروف ترين تغييري که در سطح مقطع اين ورق اعمال مي شود، طرح هاي ذوزنقه اي، موجدار و شطرنجي مي باشند.

(3) جان مقاطع (ميزان عمق تو رفتگي ها تا سطح ورق) بسته به مطلوب مشتري و با توجه به پيشبيني بارهاي وارده تعيين مي شود.

(4) معمولاً ورق بيروني را از جنس ورق فولادي يا ورق آلومينيومي انتخاب مي کنند که بهترين عملکرد را در تستها نشان داده است.

(5) اهميت ورق رويي بسيار زياد است؛ از اين جهت که در برخي انواع ساندويچ پانل ، تنها يک ورق فلزي آن هم در پيشاني پانل مورد استفاده قرار مي گيرد و خبري از ورق زيرين نخواهد بود. بر همين اساس مي بايست در انتخاب جنس و کيفيت آلياژ مورد استفاده در ورق رويي، بيش از اندازه دقت شود.

 

 

ساندویچ پانل -گیف

 

  • ورق فلزی تحتانی يا پشت محصول

 

ورق پشت کار را مي بايست با توجه به الزامات طراحي درون سالن و دکوراسيون داخلي انتخاب نمود. لذا نکاتي که در تهيه و تدارک اين ورق در نظر گرفته مي شود، کاملاً متفاوت است. در خصوص ورق فلزي زيرين به عنوان يکي از اجزای ساندویچ پانل ، نکات زير را مد نظر بايد داشت:

(1) ورق فلزي تحتاني در واقع نماي داخلي سالن يا کارخانه را تشکيل مي دهند و لذا مي بايست با نماي داخلي مجموعه هماهنگ باشد. بر همين اساس اين ورق ها را به رنگ هاي روشن و خنثي نظير سفيد، طوسي يا کرم در مي آورند.

(2) بر خلاف ورق فلزي بيروني که بسيار در معرض تهديد و ضربه و انواع آسيب قرار دارد، ورق فلزي داخلي از حفاظت بيشتري برخوردار است. لذا ضخامت کمتري مي تواند داشته باشد و معمولاً بصورت تخت (فاقد تغييرات مقطعي خاص) ساخته مي شود.

(3) جنس ورقي که براي پوشش سمت داخل در نظر گرفته مي شود، همانند پوشش بيروني مي تواند آلومينيومي يا فولادي باشد تا هماهنگي ميان اجزای ساندویچ پانل حفظ گردد.  

(4) در پاره اي از موارد هست که ساندويچ پانل جايگزين ديوارکشي نمي شود؛ بلکه ديوار آجري يا بلوک سيماني به طور کامل در پيرامون سوله احداث مي شود و بر روي آن، از ساندويچ پانل استفاده مي شود. در چنين حالتي، از ساندويچ پانل يک طرفه استفاده مي شود و ورق داخلي به طور کل حذف مي گردد.

 

  • هسته مرکزی از جنس فوم عايق

 

در نهايت نوبت به هسته مرکزي ساندويچ پانل مي رسد که به فوم عايق اختصاص دارد. اين بخش با هدف ايزوله سازي پانل ها نسبت به هر گونه انتقال حرارتي و صوتي جزء اجزای ساندویچ پانل قرار گرفته است. انتخاب هاي زيادي در اين بخش وجود دارد که توضيح آنها در اين مقاله ميسر نيست. اما نکات مهم مرتبط با اين قسمت از پانل را در ادامه مي خوانيد:

(1) شايد گروه هاي زيادي باشند که هسته مياني را از جنس عايق هاي متفرقه و سنتي نظير پشم شيشه يا پشم سنگ قرار دهند. اما در سيستم توليدي روز دنيا براي ساندويچ پانل استاندارد، تنها از فوم عايق استفاده مي شود.

(2) فوم عايق را در شرايطي که صفحات رويي و زيرين را پيش گرم نموده و تحت فشار قرار مي دهند، به فضاي داخل دو صفحه تزريق مي کنند.

(3) معروف ترين عايق هايي که در تکميل اجزاي ساندويچ پانل به کار مي روند، فوم پلي استايرن و فوم پلي يورتان هستند که خود داراي درجات و درصدهاي خلوص مختلف هستند.

(4) نوع و ضخامت فوم مورد استفاده به عنوان عايق، به شرايط محيطي، نوع کاربري سالن و مواردي از اين دست بستگي دارد که در گفتگوي با کارفرما مشخص و تعيين خواهد شد.

 

نقش اجزای اصلی ساندویچ پانل در سازه

 

جزئیات ساخت اجزای اصلی ساندویچ پانل

 

ساخت کليه اجزای ساندویچ پانل در مجموعه صنعتي « ايران پانل » و توسط قوي ترين و مجرب ترين مهندسين جوان و با تجربه، با بهره گيري از برترين ماشين آلات تمام اتوماتيک و با استفاده از برترين متريال مصرفي ساخته مي شوند. ساخت ساندويچ پانل به روش پيوسته يا کانتينيوز (Continuous Line) صورت مي پذيرد که مدرن ترين شيوه ساخت پانل هاي ساندويچي در دنيا محسوب مي شود. اساس کار در اين روش توليد آن است که ورقهاي فولادي يا آلومينيومي از کويل ورق باز شده و پس از پيش گرم شدن، وارد خط توليد مي شوند.

 

 

ساندویچ پانل -گیف

 

ورق ها پس از عبور از ميان غلتک ها به فرم پروفيلي ذوزنقه اي يا موجدار مورد نظر مي رسند و سپس تزريق فوم در فضاي بين آنها، تحت فشار صورت خواهد گرفت. اين فرآيند به طور پيوسته و بدون انقطاع انجام خواهد شد و سيستم برش هوشمند، در متراژ هاي مناسب اقدام به بريدن پانل ها در طول هاي مشخص خواهد نمود. کليه اجزای ساندویچ پانل در اين شرکت، با توجه به اصول استاندارد توليد شده و تست هاي کنترل کيفيت متعددي را مي گذرانند.