لوگو ایران پانل

ساندویچ پانل رنگی

ساندویچ پانل رنگی در مقایسه با ساندویچ پانل های معمولی، جذابیت و زیبایی بیشتری دارد و کاربرد آنها نیز بسیار گسترده است. پانل های رنگی از فضای بیرونی خانه گرفته تا فضاهای داخلی را پوشش می دهند؛ اما نکته مهم درباره آنها این است که رنگ تیره و رنگ روشن هر دو تفاوت دمایی خاصی ایجاد می کنند که قبل از خرید باید آشنایی کاملی از آنها داشته باشید.

شاید بپرسید چرا بیشتر متخصصان روی رنگ ساندویچ تمرکز دارند ؟ تصور کنید که می خواهید با استفاده از ساندویچ پانل رنگی یک سردخانه خنک در فصل تابستان بسازید که در دمای ۲۰- درجه سانتی گراد و دمای خارجی ۲۷+ درجه سانتی گراد کار می کند.

در این حالت، اگر رنگ بیرونی مورد استفاده شما سفید خالص باشد، دمای ورق فلزی موقع تابش آفتاب به ۵۲+ درجه سانتی گراد می رسد.

اگر برای ورق بیرونی از آنتراسیت خاکستری استفاده کنید،موقع تابش آفتاب دمای ورق فلزی تا ۷۶+ درجه سانتیگراد نیز افزایش خواهد یافت.

 

 

در حالت دوم، شما با انتخاب رنگ تیره، می توانید دمای عایق خارجی ساندویچ پانل را تا ۲۴ درجه سانتی گراد افزایش دهید، یعنی با این کار ارزش عایق خود را هدر می دهید.

توجه داشته باشید دمای کار ساندویچ پانل های، پشم PUR، PIR و پشم سنگ با یکدیگر متفاوت است و شما باید هنگام انتخاب به نکته توجه کنید. معمولا با افزایش ضخامت عایق  این کالا، می توان دمای داخل خانه را به نوعی کنترل کرد.

البته اگر دمای خارجی پایین باشد، مانند مناطق آذربایجان شرقی، باید در کنار رنگ روشن، ضخامت پانل ها را نیز کمی افزایش دهید.

 

 پانل آبی سبز

 

به طور کلی ساندویچ پانل رنگی با رنگ روشن در مقایسه با ساندویچ پانل تیره گرمای بیشتری را جذب می کند. در نتیجه؛ در هوای بسیار گرم از پانل های روشن گرمای زیادی در خود ذخیره می کنند.

در مناطق مختلف، تفاوت های حرارتی جدی بین  پانل های داخلی و خارجی رخ می دهد. (∆t) با توجه به این تفاوت های حرارتی، شما می توانید بهترین و مناسب ترین طراحی را برای خود داشته باشید. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که گرمای بیش از حد می توانند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد، گرمای زیاد باعث ایجاد موج در سطح خارجی فلز می شود و در بدترین حالت، اگر گرما خیلی شدید باشد باعث تجزیه پانل ها می شود. پس در انتخاب رنگ برای پوشش خود دقت کنید، توصیه می شود در مناطق جنوبی کشور از رنگ های تیره و در مناطق غرب کشور تا جای ممکن از رنگ های روشن استفاده شود.

البته در رابطه با ساندویچ پانل رنگی در سراسر دنیا استاندارد های خاصی تدوین شده است مانند، استاندارد EN 14509: 2010. در این استاندارد حداکثر دمای سطح بیرونی برای گروه های رنگی ۵۵+ درجه سانتی گراد و برای رنگ های بسیار روشن ۶۵+ درجه سانتی گراد تعیین شده است. (دمای محیط داخل ساختمان مورد استفاده برای محاسبات ۲۰ درجه سانتی گراد است.)

 

نکات مهم در رابطه با ساندویچ پانل رنگی؟

پانل های رنگ تیره بیشتر از پانل های رنگ روشن در معرض انبساط قرار می گیرند و به همین دلیل می توانند تغییر شکل داده و شکل اولیه خود را از دست بدهند. با در نظر گرفتن این واقعیت و جلوگیری از تغییر شکل ها و شکل احتمالی مسئولیت تغییرات بر عهده طراح است. در چنین شرایطی سه راه حل زیر توصیه می شود:

 • تعیین روش لنگر انداختن با در نظر گرفتن فاصله پرلین و جداول تحمل بار
 • کاهش حداکثر طول پانل
 • در نظر گرفتن درجه حرارتی که پانل ها در آن مونتاژ می شوند

 

طیف ساندویچ پانل رنگی

روش ساخت و لنگر انداختن ساندویچ پانل رنگی:

در طراحی ساندویچ پانل دیواری سوله و سقفی از نوع ساندویچ پانل رنگی، باید از محاسبات ایستا که پارامترهای دما را در کنار تجزیه و تحلیل انحراف و انبساط در نظر می گیرند، استفاده کرد.

صرف نظر از میزان ایمنی پانل های انتخاب شده، توصیه می شود که پانل های رنگ تیره به صورت تکی روی سازه ها اعمال شوند.

به دلیل انبساط حرارتی بالا، شکاف هایی در سیستم ایجاد می شود که منجر به موج دار شدن سطح در وسط تکیه گاه می شود. این موج سطحی می تواند منجر به مشکلات زیبایی در نمای ساختمان شود. برای حل این موضوع شما می توانید هنگام انتخاب این کالا از ورق های ۰.۶ میلی متر و ضخیم تر استفاده کنید.

پانل های رنگ تیره تأثیر مثبتی بر عملکرد سطحی سازه دارند. البته این موضوع در همه جا به درستی رخ نمی دهد و بستگی به منطقه و محیطی دارد که شمااین محصول را در آنجا استفاده می کنید. برای این که بتوانید به درستی با این موضوع برخورد کنید، بهتر است هنگام خرید ساندویچ پانل با مهندسین مجرب و متخصص در این زمینه مشورت کنید.

علاوه بر موارد گفته شده بهتر است بدانید که مونتاژ رنگ تیره در دمای پایین باعث افزایش انبساط در سطوح پانل می شود. توصیه می شود مونتاژ این کالا حداقل در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد انجام شود.

طول این محصول نیز روی عملکرد سازه ای تاثیر می گذارد، بنابراین حداکثر طول تولید برای ساندویچ پانل های رنگ تیره ۶۰۰۰ میلی متر تعیین شده است. با بیشتر شدن طول ممکن است آثار موج در سازه شما دیده شود و زیبایی سازه را از بین ببرد.

معمولا پنل هایی که در طول های طولانی تر از سوی کارفرما درخواست می شوند توسط استاندارد های موجود تضمین نمی شوند.

 

چند مزیت مهم و کاربردی ساندویچ پانل رنگی؟

این محصول علاوه بر زیبایی و جذابیت همانند دیگر پانل ها مزیت های بسیار زیادی دارد که قرار است در ادامه به مهمترین این مزیت ها اشاره کنیم:

 • عایق حرارتی عالی: رسانایی گرمایی ساندویچ پانل رنگی با هسته فوم پلی ایزوسیانورات λ = 0،022 W/m*K است. این مواد بهترین و ایده آل ترین گزینه برای مقابله با حرارت هستند. در مناطقی که احتمال آتش سوزی در آنها بیشتر است می توانید ازاین محصول استفاده کنید.

 • محافظت عالی در برابر شرایط آب و هوایی: چنین پانل هایی بسیار مقاوم ساخته شده اند، بنابراین در برابر شرایط آب و هوایی می توانند از شما محافظت کنند و خواص و ظاهر خود را برای سال های طولانی حفظ کنند، به خصوص هنگامی که به درستی نگهداری شوند.

 • دوام چندین ساله: با توجه به شرایط محلی آنها می توانند طول عمر بیشتری نسبت به مصالح دیگر داشته باشند (حداقل ۶۰ سال)، دوام چندین ساله پانل ها بدون هیچ مشکلی قابل دستیابی است.

 • مهر و موم کامل در برابر بارش، برف و رطوبت: اتصالات کاملاً اصولی ساندویچ پانل رنگی، ضد آب بودن کامل آن را تضمین می کند. در صورت رعایت استانداردهای نصب برای سالهای متمادی بدون هیچ مشکلی می توانید از این مصالح استفاده کنید.
 • جذب آلودگی های صوتی: اگر مواد اصلی به درستی انتخاب شده باشند، می توانند پارامترهای عایق صوتی کاملی را ارائه دهند. عملکرد این گونه از پانل ها در مناطقی که آلودگی صوتی زیادی وجود دارد به خوبی دیده می شود. اگر یک تولید کننده هستید و مجموعه شما سر و صدای زیادی ایجاد می کند پیشنهاد می کنم از این پوشش استفاده کنید. آنها باعث کاهش انتشار سر و صدای صنعتی به بیرون ساختمان یا نویز می شوند.
 • مقاومت در برابر آتش با توجه به نیاز کاربر: استفاده از نوع مناسب هسته می تواند به شما اطمینان دهد که پانل شما در برابر آتش مقاوم است. شما می توانید برای مقابله با آتش از پرکننده پشم معدنی استفاده کنید، این امر باعث محافظت از مسیرهای فرار و جداسازی محفظه های آتش نشانی می شود.
 • نصب آسان و سریع، هزینه ساخت پایین: نصب ساندویچ پانل رنگی در مقایسه با دیگر مصالح، سریع تر است، در نتیجه هزینه های عملیاتی نیز کمتر است.
 • زیبا و جذاب: این پانل ها فوق العاده زیبا و جذاب هستند به همین دلیل می تواند برای زیبایی فضای دکوراسیون داخلی از آنها استفاده کرد، حتی می توان نمای بیرونی را با کمک این مصالح ساخت، بدون نیاز به هزینه زیاد.

 

سه رنگ اصلی ساندویچ پانل - ایران پانل

 

دامنه کاربرد ساندویچ پانل رنگی؟

دامنه استفاده از ساندویچ پانل رنگی در سراسر دنیا بسیار گسترده است. معمولا از این مصالح در ساختمان های عمومی و ساختمان های مفید مثل، استخرها و سالن های بدنسازی و همچنین در سالن های تولیدی،  سالن های ذخیره سازی، امکانات تجاری کوچک و بزرگ و ساختمان های خدماتی مانند،  انبارهای پرورش قارچ، انبارهای عمومی، مرغداری ها استفاده می شود.

این کالای فوق العاده بهترین گزینه برای ساخت فریزرها، سردخانه ها و ذخیره مواد غذایی هستند. این کالا به دلیل ویژگی های خاص ممکن است در کارخانه های فرآوری مواد غذایی استفاده شوند. علاوه بر این در تمامی مکان هایی که کارفراما نیاز به شرایط بهداشتی دارد می تواند از ساندویچ پانل استفاده کند، زیرا آنها تأثیری روی مواد غذایی ندارند و در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و همچنین نظافت آنها آسان است.

این محصول زیبا را می توان به عنوان دیوار داخلی و خارجی ساختمان ها در هر جایی استفاده کرد. همچنین به دلیل مقاوم بودن به عنوان سقف اصلی و سقف کاذب نیز به کار گرفته می شوند. شما می توانید از این مصالح در مناطق مستعد پوسیدگی، (مانند مناطق ساحلی) استفاده کنید، زیرا آنها بسیار بادوام هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اصول انتخاب پوشش می توانید به شرکت ایران پانل مراجعه کنید.

به این نکته توجه کنید که این محصول باید بر اساس یک پروژه فنی طراحی شده برای یک سازه خاص و توسط یک شخص مجاز استفاده شود. فرد متخصص مطابق با هنجارهای قابل اجرا، اصول دانش فنی و اقدامات حقوقی و مطابق با قانون ساختمان و مقررات موجود از ساندویچ پانل ها استفاده می کند، اما افراد عادی که تخصصی در این موضوع ندارند نمی توانند به صورت اصولی از این محصول استفاده کنند.

 

 

آنچه که باید درباره روکش فلزی ساندویچ پانل رنگی بدانید؟

معمولا برای پوشش نهایی این محصول از ورق فولادی نورد گرم، پوشش محافظ غیر آلی، رٌوی یا آلوژینک استفاده می کنند.

حداقل ضخامت لایه فلزی برای کاربردهای بیرونی ۲۲۵ گرم در متر مربع رٌوی یا ۱۵۰ گرم در متر مربع آلوزینک است. پوشش آلوزینک، به دلیل چگالی کوچکتر، ضخامت یکسانی از لایه را که بر حسب میکرون اندازه گیری شده است، ارائه می دهد.

لایه رنگ آخرین لایه محافظ است که روی ساندویچ پانل رنگی اعمال می شود. به طور معمول این لایه یک پوشش پلی استر با ضخامت ۲۵ میکرون است. البته این یک ضخامت تقریبی است و برای کاربردهای مختلف در شرایط محیطی مختلف می تواند متفاوت باشد.

معمولا در شرایط استاندارد، ضخامت آستر ۰.۴ میلی متر است. انتخاب مناسب لایه محافظ با توجه به شرایط محلی عملکرد طولانی و بدون مشکل پانل ها را تضمین می کند.

در گزینه های غیر استاندارد، ضخامت روکش پانل ممکن است ۰.۵ میلی متر (داخل) و ۰.۶ میلی متر (خارج) باشد.

پانل ها از هر دو طرف با یک فیلم محافظ پوشانده شده اند. این فیلم از لایه ها در حین حمل و نقل و مونتاژ محافظت می کند. محافظ فیلم باید ظرف ۱ ماه از تاریخ تولید و حداکثر ۳ هفته پس از قرار گرفتن صفحه در معرض نور خورشید برداشته شود.(تاریخ تولید روی هر بسته از پنل های تحویل شده مشخص شده است).

 

ساندویچ پانل قرمز

انتخاب مناسب ساندویچ پانل رنگی برای شرایط مختلف:

پوشش ساندویچ پانل ها معمولا همواره در معرض عوامل مختلف تهاجمی قرار دارند که باعث خوردگی، تغییر رنگ یا زنگ زدگی می شود. چنین عواملی موادی هستند که در جو خارجی وجود دارند، مانند آب، رطوبت و مواد شیمیایی که محیط را آلوده می کنند.

این مواد همچنین می توانند مواد شیمیایی تولید شده در نتیجه عملیات انجام شده در تاسیسات باشند؛ مانند، رطوبت در سالن های بدنسازی، استخرها و کارواش ها، مواد تولید شده توسط حیوانات، مانند آمونیاک و … علاوه بر این، اشعه ماوراء بنفش ممکن است تأثیر مخربی بر ظاهر پوشش داشته باشد و باعث از دست دادن براقیت و رنگ پانل ها شود.

به منظور انتخاب مناسب در مورد نوع روکش این محصول با توجه به شرایط محیطی و در نتیجه اطمینان از طولانی بودن و استفاده بدون دردسر از پانل ها، کاربران باید همه عوامل ذکر شده را در نظر بگیرند.

جمع بندی؟

این محصول یک گزینه استثنایی است که کاربران می توانند برای زیبایی پروژه های خود از آنها استفاده کنند. این نوع پانل ها مزیت های بسیاری را شامل می شوند و شما بدون هیچ گونه دغدغه می توانید از آنها در پروژه های خود استفاده کنید.

برای انتخاب و خرید بهترین نوع ساندویچ پانل رنگی بهتر است به ایران پانل مراجعه کنید. اینجا مکانی است که می توانید با نازلترین قیمت این محصول بی نظیر  با کیفیت و درجه یک تهیه کنید.

 منبع :

https://www.teknopanel.com