لوگو ایران پانل

ایمنی ساندویچ پانل

توجه به ایمنی ساندویچ پانل در کنار گستردگی زیاد استفاده از این محصول در مقاصد مختلف، موضوع مهمی است که می بایست به دقت مورد توجه قرار گیرد. این پانل ها محصولات بسیار خوبی هستند و کاربردهای زیادی در پوشش دهی به اسکلت انواع سازه ها دارند. اما این کاربرد گسترده از ساندویچ پانل ها نباید باعث غفلت از ایمنی در کار گردد و همواره باید اصول ایمنی را در این خصوص رعایت نمود. بدیهی است کوچکترین خدشه یا اشکال چه در برش و ساخت صفحات فلزی جانبی و چه در عایق میانی، می تواند ایمنی ساندویچ پانل را به خطر انداخته و ضررهای متعددی را به همراه داشته باشد.

 

 

گروه صنعتی «ایران پانل» با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تولید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری، آماده همکاری در زمینه پوشش سوله های صنعتی و سالن های تولید می باشد. اجرای پوشش سقف و دیوار سوله با هزینه بسیار اقتصادی و با بالاترین نصب ممکن صورت می پذیرد که از همه نظر، به نفع کارفرما تمام خواهد شد. در کنار این مزایای ارزشمند، مبحث مهم ایمنی مطرح است که مدیران مجموعه و مهندسین ساخت و تولید، بطور جدی پیگیر مسائل مرتبط با این شاخه هستند. این مقاله با هدف تشریح سرفصل ایمنی صنعت ساختمان با محوریت ساندویچ پانل ها به رشته تحریر در آمده است و مطالعه محتوای آن، می تواند برای افراد دغدغه مند در خصوص پوشش سوله و سالن تولیدی یا خدماتی، مفید واقع شود. با ما همراه باشید.

 

اصل اول ایمنی پنجره ها

 

در داخل ساندویچ پانل می توان از انواع و اقسام پنجره ها استفاده نمود. اما بحث بر سر این است که کدام یک از این پنجره ها قادر است ضریب ایمنی ساندویچ پانل را بالاتر ببرد. وجود پنجره يا دست کم دريچه را تقريباً در هيچ سازه اي نمي توان ناديده گرفت و سوله يا سالن توليد نيز از اين قاعده مستثني نيست. آنچه تمام مهندسان حوزه ساخت و ساز و کليه مديران بر آن صحه مي گذارند، اين است که تقريباً کليه انواع پنجره هاي صنعتي را مي توان با ساندويچ پانل ها تطبيق داد. به اين معنا که هر سه نوع رايج پنجره ها را مي توان درون پانل ها اجرا نمود؛ اما هر يک داراي الزامات مختص به خود در حوزه ايمنی ساندويچ پانل هستند. اين سه نوع پنجره عبارتند از:

 

 

ایمنی ساندویچ پانل - ایران پانل

 

 

– پنجره هاي نواري: به صورت مجموعه اي از صفحات مربعي به هم چسبيده در يک رديف افقي ساخته مي شوند و در ميان پانل ها کار گذاشته مي شوند. اين پنجره ها نيازمند تکيه گاه اضافي و مستقل هستند که با فريم سازي و قاب بندي مناسب، ميسر خواهد گرديد.

 

– پنجره هاي تکي: به شکل صفحات مربعي منفرد ساخته مي شوند و به همين صورت نيز درون صفحات ساندويچ پانل ، بايد براي آنها جاي مناسب را تعبيه نمود. اين نوع خاص از پنجره نيز همانند مورد قبل، بايد با قاب هاي مناسب و فريم تخصصي، حمايت شوند.

 

– پنجره هاي ملواني: به شکل دايره يا بيضي ساخته مي شوند و در بدنه ساندويچ پانل ها اعمال مي شوند. علت نام گذاري آنها، تشابه آنها با دريچه هاي تعبيه شده در بدنه کشتي است که ملوانان از آن به دريا ديد دارند. بر خلاف دو مدل پنجره قبلي، در پنجره هاي ملواني نيازي به فريم تکيه گاهي وجود ندارد و اين پنجره ها، خود در داخل پانل جاي گذاري خواهند شد تا ایمنی ساندویچ پانل تامین شود .

 


خرید ساندویچ پانل


 

مستقل از اينکه چه نوع پنجره اي قرار است مورد استفاده قرار گيرد تا نورگيرهاي لازم را تأمين نمايد، اصول کلي بايد رعايت گردد. طراحان ما و مهندسين ساخت فعال در گروه صنعتي ايران پانل، به گونه اي عمل مي کنند که از قبل به فکر تلاقي پنجره ها با ساندويچ پانل ها هستند؛ بدين ترتيب، دو مزيت کليدي در ساندويچ پانل ها درج مي شود که براي مشتريان حائز ارزش بالاي است:

 

  • نصب ساندويچ پانل و نصب پنجره از هم مستقل شده و مي توانند در دو مرحله مجزا صورت پذيرند.
  • در آينده امکان تعويض مستقل پنجره يا پانل به طور جداگانه و بدون خرابي و خسارت، وجود خواهد داشت.

 

اصل دوم ایمنی نورگیرها

 

تأمين نور مناسب براي هر کسب و کاري از اهميت بالايي برخوردار است و مشاغل صنعتي و توليدي نيز به نور کافي در خطوط توليد و مونتاژ و بسته بندي خود نياز دارند. فقدان نور کافي خصوصاً در مشاغل حساس که کار با ماشين آلات و تجهيزات صنعتي انجام مي شود، از اهميت مضاعفي برخوردار خواهد بود. بر همين اساس، توجه به نورگيرها در مبحث ایمنی بسيار مهم و خطير است.

 

عمده نور مورد نياز براي سوله مي بايست از طريق پنجره ها تأمين شود و در عمل هم چنين است. اما هر پنجره تنها قادر است تا معادل با تقريباً دو برابر ارتفاع خود، فضاي کف سالن را روشن نمايد و لذا کمکي به نور افشاني ساير قسمت ها نخواهد نمود. در چنين شرايطي که عرض دهانه سوله به نسبت زياد باشد (عمدتاً عرض 20 متر به بالا) نياز به تعبيه نورگيرهاي سقفي است که بايد مورد توجه سازندگان سازه هاي صنعتي و سالن هاي توليد يا انبار قرار بگيرد. طراحي پانل ها با توجه به محل قرارگيري نورگيرها صورت مي گيرد تا ایمنی ساندویچ پانل در سطح مطلوبي حفظ گردد.

نور پراش شده (پراکنده شده) بهترين نوع نورافشاني در سالن ها و سوله هاي محسوب مي شود که به مراتب بر نوررساني مستقيم اولويت دارد و روشنايي يکنواخت تري را تأمين مي نمايد. فرقي نمي کند که درباره کارخانجات توليدي يا گروه هاي صنعتي بزرگ حرف مي زنيم يا صحبت از ورزشگاه يا يک انبار است؛ در همه حال نور پراش شده لازمه داشتن يک روشنايي همگن در سطح وسيع و بدون سايه سازي مزاحم مي باشد.

مصالحي نظير PVC، انواع پلي کربنات، GRP و … در ساخت نورگيرها مورد استفاده قرار مي گيرند و کاربرد زيادي در صنعت ساخت دارند.

 

 

تغییر فرم گرمایی در ایران پانل

 

 

اصل سوم ایمنی تغییر فرم گرمایی

ساندويچ پانل ها به طور کلي، جزء مصالح انعطاف پذير ساختماني محسوب مي شوند و همين موضوع، دست سازندگان را تا حد زيادي باز خواهد گذاشت. اما بايد در نظر داشت که ورقه فلزي ساندويچ پانل در برابر گرما، دچار انبساط خواهد شد و اين موضوع اجتناب ناپذير، مي بايست در رويه ساخت و نصب مورد توجه قرار گيرد. به طور کلي ضريب انبساط آلومينيوم دو برابر ضريب انبساط فولاد است. تأمين کامل ایمنی ساندویچ پانل پانلتنها از رهگذر توجه به تغيير فرم گرمايي پانل ها در برابر درجه دماهاي مختلف امکان پذير است. نبايد فراموش کرد که خنثي کردن اثر تغيير فرم هاي گرمايي، منوط به اضافه کردن اتصالات خاص و ويژه مي باشد.

 

اصل چهارم فریم پشتیبان

سوله سازي بسيار مهم است! هر سازنده اي را نبايد به عنوان پيمانکار پروژه هاي خود انتخاب کنيد. اينها توصيه هاي مهمي است که هر کارفرمايي بايد مد نظر خود داشته باشد. اما اين موضوع چگونه به ایمنی مرتبط مي شود؟ گاهي در اثر بي دقتي در امور فني ساخت و ساز، اسکلت سوله ممکن است دچار عيب و نقص گردد. بي دقتي در طراحي و ساخت اجزاي اسکلت فلزي و يا انتخاب فولاد نا مناسب، باعث مي شود که تير ريزي با نقص همراه شود و يا شاهد شکم دادن برخي تيرها در گذر زمان باشيم. اين موضوع باعث اخلال در کار نصب ساندويچ پانل خواهد شد و اکيپ نصب را به دردسر بزرگي خواهد انداخت.

 

لازم است دقت شايسته اي در مرحله ساخت اجزاي سوله و پس از آن در زمان نصب استراکچر فلزی به عمل آيد تا پياده سازي پوشش ساندويچ پانل با مشکل مواجه نشود. تير ريزي و نصب ريل هاي تحتاني و جانبي بايد به درستي و با دقت شايان توجهي انجام شود تا پانل هاي سقفي و ديواري، به درستي در سر جاي خود قرار گيرند و انجام پوشش به خوبي به اتمام برسد. اين يکي از اصول مهم در ایمنی ساندویچ پانل به شمار مي آيد.

 

اصل پنجم انبار و ذخیره سازی

ساندويچ پانل ها پس از ساخته و پرداخته شدن در کارخانه، بسته بندي مي شوند تا مستقيم روانه کارگاه ساختماني محل نصب پوشش شده و يا براي مدتي انتظار در انبار، آماده شوند. ابعاد بسته بندي ها تابعي از طول پانل هاست و معمولاً در بسته هاي به ابعاد 6×1×1 متر جمع مي شوند. اما گاهي ممکن است اين بسته ها در طول هاي بيشتر (حتي تا 30 متر) نيز تهيه مي شوند. طبيعتاً ساندويچ پانل ها محصولات آسيب پذيري هستند و بر همين اساس بايد در حمل و جابجايي آنها دقت شود. ایمنی ساندویچ پانل حکم مي کند که به منظور حمل و ذخيره سازي بهينه اين محصولات، مجموعه نکات زير مورد توجه قرار گيرد:

 

  • محلي که پانل ها را انبار مي کنيد، نبايد به مسير هاي بارگيري و بارانداز نزديک باشد که ایمنی پانل حفظ گردد.
  • در محل دپوي محصولات، حتماً بايد زمين سفت و مسطح فراهم شود و از تخته هاي چوبي جهت توزين بار استفاده شود.
  • پانل ها بايد کاملاً پوشيده و محفوظ از گرد و خاک و آلودگي هاي محيطي باشند؛ اما جريان هواي عبوري از زير پانل ها بايد حفظ شود.
  • کليه بسته بندي ها بايد داراي برچسب هاي راهنما (تعداد، ابعاد، کد محصول و …) در محل مناسب و قابل رويت باشند.

 

 

تماس با ما ایران پانل

 

اصل ششم جا به جایی و حمل اصولی

 

جا به جايي بسته های ساندويچ پانل از روی وسايل نقليه سنگين، همواره به کمک جرثقيل صورت مي پذيرد که اين امر بايد بر اساس اصول ایمنی ساندویچ پانل انجام شود. يکي از راهکارهاي مهم که متصديان نصب شرکت «ايران پانل» از آن بهره مي برند، اين است که بسته پانل هاي سقف را مستقيم روي سقف سازه تخليه مي کنند. پانل هايي تا طول 8 متر را معمولاً توسط نيروي کار انساني مي توان جا به جا نمود، اما براي طول هاي بلند تر بايد تمهيدات لازم انديشيده شود تا ساندويچ پانل هاي بلند، دچار آسيب نشوند. راه رفتن بر روي ساندويچ پانل سقفی ترجيحاً نبايد صورت پذيرد تا از بروز خسارت به پانل ها جلوگيري شود.

نکته آخر اينکه بر روي برخي ساندويچ پانل ها از يک لايه فيلم پلاستيکي محافظ استفاده مي شود که بلافاصله پس از نصب بايد از پانل جدا شوند؛ زيرا با گذشت زمان، جدايش آن بسيار دشوار خواهد شد.

 

اصل هفتم – احتیاط در نصب و اجرا

 

کار در کارگاه هاي ساختماني همواره با مخاطرات متعددي همراه است و اين موضوع، ضرورت احتياط و رعايت اصول ایمنی را دو چندان مي کند. لذا مهندسين ساخت و بهره برداري عمراني بايد از اين خطرات آگاه بوده و پيش بيني هاي لازم را داشته باشند. پاره اي از مهم ترين نکات ايمنی ساندويچ پانل در حوزه نصب بدين شرحند:

 

  • مراقب شکست قطعات شکننده و نيز احتمال سقوط آنها از بين فضاهاي خالي و باز شو هاي سقفي بايد بود.

  • امکان سقوط ساندويچ پانل ها از لبه هاي پيرامون استراکچر سقف بسيار زياد است که بايد احتياط کافي صورت پذيرد. درج گارد ريل هاي موقت مي تواند در اين خصوص راهگشا باشد.

  • استفاده از سيستم هاي غير ريزشي سقف، يکي از تمهيدات مهم در اين بخش قلمداد مي گردد. بدين معنا که بار زنده افرادي که روي پانل های نصب شده تردد مي کنند، موجب شکست و ريزش اجزاي پانل به پايين نمي شود.

  • در حين انجام عمليات پوشش سقف ، بخش هايي از سقف هنوز کامل نشده اند يا در مجاور بازشوهاي بزرگ و عريض قرار دارند. اين خطر را با نصب توري هاي ايمني مي توان تا حدود خوبي مرتفع نمود.

 

ساندویچ پانل باید چقدر ایمنی داشته باشه

 

اصول هفتگانه ایمنی در گروه صنعتی «ایران پانل»

 

در خصوص نصب و اجراي پوشش ديواری و سقفي در انواع سوله و سازه هاي سالني، حرف بسيار است. اما بدون شک ساندويچ پانل يکي از مهم ترين و بهترين انتخاب ها در اين خصوص به شمار مي آيد. گروه صنعتي « ايران پانل » با بيش از دو دهه تجربه درخشان و متمايز در توليد و عرضه انواع ساندويچ پانل سقفي و ديواري، نامي نيک در صنعت پوشش هاي ساختماني و صنعتي به شمار مي آيد. قيمت مناسب در کنار تحويل فوری ساندویچ پانل محصولات با کيفيت، مزيت رقابتي اين مجموعه صنعتي به شمار مي آيد که نرخ رضايت بالاي مشتريان را در سال هاي گذشته به همراه داشته است. ایمنی ساندویچ پانل يکي از دغدغه هاي اصلي مديران اين «ايران پانل» است و کليه محصولات اين شرکت، داراي گواهينامه معتبر کيفيت هستند.