لوگو ایران پانل

پوشش ساندویچ پانل ارزان

 

در این مقاله به مقوله پوشش ساندویچ پانل می پردازیم ، برای ساخت انواع ساختمان ها به مواد و مصالح منحصر به فردی احتیاج است، از انواع مصالح ساختمانی می توان به ماسه، سیمان، آجر، سنگ، شیشه و … اشاره کرد که هر کدام در ساخت ساختمان ها  وظیفه ویژه ای بر عهده دارند. علاوه بر مصالح نامبرده روکش های محافظتی از دیگر مصالحی می باشد که امروزه در ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته اند.

ساندویچ پانل ها نیز از محصولاتی می باشند که مورد استقبال اکثر افراد قرار گرفته است. در اینجا قرار است در مورد پوشش ها، انواع آن ها و موارد کاربرد آن ها را بیان کنیم. لازم به ذکر می باشد که ساندویچ پانل ها انواع مختلفی دارند که موارد استفاده از آن ها با هم متفاوت می باشند.

 

 

آشنایی با پوشش ساندویچ پانل ها :

 

ساندویچ پانل ها نوعی مصالح نوین و پیش ساخته می باشند که در انواع مختلف تهیه و تولید شده اند. استفاده از ساندویچ پانل ها به موارد استفاده از آن ها بستگی دارد. سازه های نامبرده، سازه های سه لایه کامپوزیتی می باشند. انواع ساندویچ پانل ها از دو لایه بیرونی و یک لایه درونی به عنوان عایق تشکیل شده اند. به لایه های رویی، پوشش می گویند که در جنس های مختلف تهیه و تولید شده اند.

 

ساختار انواع ساندویچ پانل ها :

 

همان طور که گفته شد انواع ساندویچ پانل ها از سه لایه تشکیل شده اند که برای تشکیل این سه لایه از متریال های مختلف استفاده می شود. لازم به ذکر می باشد که لایه میانی نوعی عایق می باشد، در نتیجه متریال به کار رفته در ساختار میانی ساندویچ ها باید در برابر حرارت مقاوم باشند، همچنین از هدر رفت انرژی و گرما و سرما جلوگیری کنند. از متریال های به کار رفته در ساخت لایه میانی می توان به فوم پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه و… اشاره کرد. از متریال های به کار رفته در لایه های بیرونی می توان به فلز آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه و … اشاره کرد.

آلوزینک نوعی لایه فلزی می باشد که از جنس آلومینیوم بوده و دارای پوشش روی خواهد بود. اما لایه گالوانیزه نوعی لایه فلزی از جنس  آلومینیوم بوده که توسط لایه ای از روی پوشیده شده است.  ساندویچ پانل هایی که لایه عایق و یا میانی آن ها از جنس فوم پلی یورتان با دانسیته 40 کیلوگرم تولید شده اند بهترین کیفیت را دارند زیرا عملکرد فوق العاده ای در عایق سازی دارند.

 

پوشش های ساندویچ پانل در ایران

 

انواع پوشش در ساختمان :

 

ساندویچ پانل ها از پوشش های متنوعی تشکیل شده اند که می توان به پوشش ورق، پوشش نایلون، پوشش کاغذ، پوشش فویل و … اشاره کرد. به عبارت دیگر :

 1. یکی از انواع پانل ها، می توان به دو رو فویل اشاره کرد. این نوع پوشش ساندویچ پانل ها به گونه ای می باشد که هر دو لایه بیرونی فویل خواهند بود. لایه رویه و لایه زیره، فویل می باشند.

 2. از دیگر پوشش پانل ها می توان به دو رو کاغذ اشاره کرد. لایه های بیرونی این نوع سازه ها کاغذی می باشد به همین دلیل به پوشش های کاغذی مشهور می باشند.

 3. یکی دیگر از پوشش ، دو رو نایلون می باشد.

 4. دو رو ورق از دیگر پوشش  می باشد.

 5. یک رو ورق و یک رو نایلون از دیگر پوشش خواهد بود.

 6. یک رو ورق و یک رو کاغذ هم نوعی از پوشش ها محسوب می شود.

 

 

انواع پوشش ساندویچ پانل در ساختمان 

چطور انواع پوشش را بشناسیم  :

 

همان طور که گفته شد ساندویچ پانل ها انواع مختلف و متنوعی دارند که می توان به پانل های سقفی، پانل های دیواری، پانل های سردخانه ای و … اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند و موارد استفاده هر کدام با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی هر کدام پرداخته ایم.

 1. ساندویچ پانل های دیواری : این نوع از پانل ها و یا سازه های فلزی از فوم های فولادی و فوم فولادی تشکیل شده است. این نوع پانل ها در ساخت دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرند که در برابر آب، اکسیژن و رطوبت مقاوم می باشند و مانع از زنگ زدگی می شوند.

 2. ساندویچ پانل های سقفی : این نوع پانل ها در ساخت انواع سقف ها مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های فولادی و یا لایه های بیرونی به کار رفته در ساخت این نوع پانل ها و یا سازه ها، ورق های گالوانیزه و ورق های آلوزینک و ورق های آلومینیومی می باشد. به عبارت دیگر پوشش ساندویچ پانل های سقفی، اغلب ورق های گالوانیزه، آلوزینک و … می باشد. لایه میانی و یا عایق این نوع پانل ها از جنس پلی استایرن ، پلی یورتان ،پشم سنگ و پشم شیشه می باشند که در برابر حرارت و تعریق بسیار مقاوم می باشند.

 

تلفن ایران پانل

 

 1. ساندویچ پانل های دو رو نایلون : در ساختار این نوع از پانل ها تنها از لایه عایق میانی استفاده شده است. در حقیقت این پوشش دو رو نایلون، نایلون می باشد. در اکثر ساندویچ پانل های دو رو نایلون، لایه میانی آن ها بین دو لایه ورق قرار نگرفته است. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع سازه می توان به وزن سبک آن اشاره کرد. لازم به ذکر می باشد که از این نوع ساندویچ پانل ها برای عایق بندی ساختمان ها مانند ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری، سردخانه ها و … برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.


  ضخامت این نوع پانل های بین 4 سانتی متر تا 15 سانتی متر خواهد بود که انتخاب ضخامت این نوع پانل ها به موارد استفاده از آن ها بستگی دارد. ناگفته نماند که روی این نوع ساندویچ پانل ها را می توان با استفاده از ورق های منحصر به فردی پوشاند تا برودت را کاهش دهد. ساندویچ پانل های دو رو نایلون را در کف سردخانه های مورد استفاده قرار می دهند. بعد از استفاده می توان سطح آن ها را به کمک لایه های بتنی پوشاند. پوشاندن سطح پانل های نامبرده مانع از اتلاف انرژی از کف می شود. استفاده از این نوع پانل ها در دیوار ها و سقف ها بلامانع خواهد بود که علاوه بر عایق حرارت و انرژی، عایق صدا نیز می باشند.

 2. ساندویچ پانل های دیواری سردخانه ای : این نوع ساندویچ پانل ها نمونه ای از پانل های دیواری می باشند که به دلیل خاصیت اورلپ به پانل های سردخانه ای معروف می باشند و خاصیت اورلپ در حقیقت خاصیت نر و مادگی می باشد که لبه های آن ها قابلیت هم پوشانی دارند که از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. نمونه های منحصر به فردی از ای نوع پانل وجود دارد که پوشش های منحصر به فردی دارند.

  به عبارت دیگر پوشش ساندویچ پانل های سردخانه ای اغلب از نوع ورق های آلوزینک و ورق های پیش رنگ شده گالوانیزه می باشد. این نوع پانل ها دو رو آلوزینک و یا دو رو گالوانیزه می باشند. از این نوع ساندویچ پانل ها در موارد مختلفی استفاده می شود. از ویژگی های این نوع پانل ها می توان به حمل راحت آن ها، وزن سبک آن ها، قابلیت شست و شو آن ها و …. اشاره کرد. به عبارت دیگر ساندویچ پانل های دیواری سردخانه ای را به راحتی می توان حمل و نصب ساندویچ پانل کرد.مقاومت بودن آن ها در برابر انواع فشار ها و ضربه ها از دیگر ویژگی های ساندویچ پانل های سردخانه ای می باشد. مقاومت بودن آن ها در برای اشتعال، عایق حرارت، مقاومت آن ها در برابر زنگ زدگی و …. از دیگر ویژگی های این نوع پانل می باشد که سبب تمایز آن شده است.

 

 

تماس با ما - ایران پانل

 

در چه مواردی از ساندویچ پانل استفاده میکنیم:

 

همان طور که گفته شد ساندویچ پانل ها انواع مختلف و گوناگونی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. مصرف هر کدام از ساندویچ پانل های تولید شده به موارد استفاده از آن ها بستگی دارد. به عنوان مثال از ساندویچ پانل های سردخانه ای اصولا در کف سردخانه ها، دیوار ها و سقف سوله سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما از ساندویچ پانل های دو رو نایلون نیز می توان به عنوان عایق صدا و حرارت در دیوار ها، سقف ها و کف انواع ساختمان ها مانند ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری و همچنی سردخانه ها مورد استفاده قرار داد.

 

پوشش ساندویچ پانل چیست

ابعاد انواع ساندویچ پانل ها :

 

یکی دیگر از عوامل و یا مواردی که در انتخاب ساندویچ پانل ها موثر می باشد، ابعاد آن ها خواهد بود. به عنوان مثال ضخامت ساندویچ پانل های دو رو نایلون  بین 4 الی 15 سانتی متر می باشد، همچنین طول آن ها بین 1 سانتی متر الی 12 سانتی متر متغیر خواهد بود. ناگفته نماند که عرض این نوع ساندویچ پانل ها دارای نر و مادگی می باشد که قسمت ثابت آن حدود 1/14 متر و قسمت اورلپ آن 2 متر می باشد.

ساندویچ پانل های دیواری سردخانه ای در ضخامت 4 سانتی متر الی 10 سانتی تولید می شوند. طول ورق های آن بین 1 متر الی 13 متر متفاوت می باشند.