لوگو ایران پانل

ساندویچ پانل سردخانه

 

در صنایع امروز، سردخانه یکی از مهم ترین المان های صنعت قلمداد می شود که ساخت آن، بدون ساندویچ پانل سردخانه ، امکان پذیر نمی باشد. صنایع زیادی وجود دارند که نیاز مبرم به سردخانه دارند و بدون وجود این سازه مهم، امکان ادامه فعالیت ندارند.

در این مقاله به دنبالاین هستیم که در خصوص ساندویچ پانل سردخانه بیشتر بدانیم و با ویژگی های منحصر به فرد این محصول قدری بیشتر آشنا شویم. طبیعی است سردخانه ها به دلیل نوع کارکرد خاصی که دارند و به جهت اهمیت بالای مدیریت انرژی مصرفی در آنها، نیاز به ایزولاسیون گرمایی ویژه دارند. مطالعه دقیق این مقاله برای افرادی که درگیر پروژه احداث سوله سردخانه هستند، می تواند بسیار مفید باشد.

 

 

گروه صنعتی «ایران پانل» با تکیه بر سالها تجربه درخشان در تولید با کیفیت ترین انواع ساندویچ پانل و عرضه محصولات به سراسر کشور، تکنولوژی متمایز و برتر در ساخت سردخانه را بومی سازی نموده است. تکیه بر فناوری نوین ساخت ساندویچ پانل و بهره مندی از نیروی متخصص ایرانی در کنار استفاده از برترین ماشین آلات و مجهزترین خط تولید، این شرکت را در فهرست برترین تولید کنندگان پانل های ساندویچی قرار داده است. دو نوع سردخانه صفر و زیر صفر در مجموع وجود دارد که برای مشاغل مختلف و کاربری های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند؛ مستقل از این که کدام یک از انواع سردخانه با کسب و کار شما تناسب دارد، گروه صنعتی «ایران پانل» قادر است بهترین ساندویچ پانل سردخانه را مطابق با نیاز شما و با مناسب ترین قیمت ممکن عرضه نماید.

 

پوشش دیوارها با ساندویچ پانل سردخانه

 

 

پوشش دیوارها با ساندویچ پانل 

 

سوله سردخانه یک فضای بزرگ و بسته است که هیچ گونه تبادل نور، دما و صوتی با محیط بیرون نباید داشته باشد و بطور خاص، نسبت به تبادل گرما باید کاملاً ایزوله باشد. بر طبق تحقیقات به عمل آمده، اصلی ترین اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی به عمل می آید و بر همین اساس، در انتخاب ساندویچ پانل دیواری برای سردخانه باید دقت زیادی به عمل آید. نکات زیادی در ساخت Sandwichpanel مطرح است که می بایست به آن توجه نمود؛ اما بخشی از مهمترین نکات مرتبط با پانل های دیواری سردخانه به شرح زیر است:

 

– ابعاد سردخانه با پانل های تولید شده برای سایر اهداف عملاً تفاوتی ندارد. طول 6 متر در عرض 1 متر معمولاً استاندارد اولیه پر تکرار در ساخت ساندویچ پانل این محصول قلمداد می شود.

 

– آنچه در این پوشش بیشتر اهمیت دارد، ضخامت لایه عایق میانی است که نباید از حدی کمتر باشد. به دلیل اهمیت بالای ایزوله سازی گرمایی که در سردخانه ها مورد نیاز است، قطر هسته عایق مرکزی بسیار اهمیت می یابد. معمولاً ضخامت 10 سانتیمتر برای عایق مورد استفاده در ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده در سردخانه، استاندارد محسوب می شود. هر چند ضخامت های بیشتر و کمتر نیز در عمل مورد استفاده قرار می گیرند و هدف را تا حدودی تأمین می نمایند. بطور کلی می توان ضخامت مذکور را بین 7 سانتیمتر تا 20 سانتیمتر و یا حتی بالاتر نیز در نظر گرفت که بسته به کاربری سردخانه و نوع نیاز واحد مذکور، متفاوت می باشد.

 

– بحث هم پوشانی پانل ها در ساخت و نصب ساندویچ پانل در یک سردخانه بسیار مهم است. این موضوع باعث بهبود عملکرد عایق ها می شود و اجازه تبادل هوا بین بیرون و درون سوله را نمی دهد. از بین بردن این تبادل را در اصطلاح هوابندی می نامند که به خوبی توسط هم پوشانی (overlap) این پانل ها محقق می گردد.

 

 

ساندویچ پانل -گیف

 

 

– انتخاب مواد به کار رفته در این پانل ها باید با مطالعه و دقت بالایی صورت پذیرد. در خصوص ورق این محصول باید گفت که عمدتاً از ورق آلوزینک با ضخامت معین استفاده می شود. این ورق ها محصول فرآیند نورد هستند که بخش عمده آلیاژ آن را آلومینیوم (کمتر از 60%) و زینک یا روی (بیشتر از 40%) همراه با عناصر دیگر نظیر سیلیکون و … تشکیل می دهند. به دلیل اهمیت بالای عایق سازی دمایی خصوصاً در سردخانه های صفر درجه، بهترین عایق را باید در ساخت سردخانه مورد استفاده قرار داد که بدون تردید، فوم پلی یورتان است.

 

– درب های سردخانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که بخش اعظم اتلاف انرژی از مسیر درب های سردخانه صورت می پذیرد و بر همین اساس، نیاز به توجه ویژه در ساخت و تجهیز درب های سردخانه ضروری است. درب ها باید از هر دو طرف نواربندی شده و با استفاده از محافظ رطوبت گیر، در برابر رطوبت مقاوم سازی شوند تا دوام بالاتری از خود نشان دهند. ساخت در باید با موادی صورت پذیرد که قابل شستشو و ترجیحاً دارای سطحی صاف و یکنواخت باشد که به محلی برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها و حشرات تبدیل نشوند.

 

 

پوشش سقف با ساندویچ پانل سردخانه

 

سقف سردخانه یکی از مهم ترین المان های طراحی سردخانه به شمار می رود که بر روی بسیاری از موارد اثر می گذارد. بر همین اساس ممکن است سقف این سازه ها را به صورت شیبدار یا تخت طراحی و اجرا نمایند. بهترین پوشش که برای سردخانه با سقف شیبدار می توان تجویز نمود، ساندویچ پانل سردخانه است. سقف سردخانه به دلیل تماس با تابش مستقیم خورشید به طور گسترده، از اهمیت استراتژیکی برخوردار است و کوچکترین قصور در طراحی استراکچر سقف سوله سردخانه، می تواند راندمان عمومی سردخانه را با افت شدید روبرو نماید.

در پوشش سقف این سازه ها، از پوشش پانل استفاده می شود که انواع و ابعاد مختلفی دارد. گروه صنعتی ایران پانل با سابقه درخشان در عرصه ساخت سردخانه و عرضه انواع پوشش های سقفی، آماده همکاری با تمامی کارآفرینان و صنعتگران و سازندگان سازه های بزرگ می باشد.

 

 

پوشش کف با ساندویچ پانل سردخانه

 

کف سوله سردخانه نیز می تواند محل نشت سرما و موضع اتلاف انرژی قلمداد گردد. اما کمتر از سوی سازندگان به کف سردخانه توجه می شود و کمتر شاهد تلاش برای عایق سازی این بخش مهم از سازه هستیم. یک کف سازی خوب و بهینه می تواند تاثير بسزايي بر مديريت مصرف انرژي ايفا نمايد و بسياري از هزينه هاي واحد صنعتي مذکور را کاهش دهد. در پاره اي از موارد، تسطيح زمين و اجراي فونداسيون و در پي آن يک لايه بتني به عنوان لايه نهايي اجرا خواهد شد.

اما در برخي مجموعه هاي تخصصي تر که نياز به بهينه سازي انرژي در سطوح بالاتري حس می شود، شاهد این هستیم که حتی برای کف سوله نیز از ساندویچ پانل سردخانه استفاده می شود که تصمیم در خور تأملی است. استفاده از ساندویچ پانل های خاصی در کف سالن سردخانه اگرچه شاید خیلی در ایران مرسوم نباشد، اما قادر است کمک قابل توجهی به ایزوله سازی دمایی ارائه نماید.

 

 

چه مشاغلی به سردخانه نیاز دارند؟

 

چه مشاغلی به ساخت سردخانه نیاز دارند؟

 

مشاغل زيادي هستند که براي پيشبرد اهداف خود و پوشش دهي به نيازهاي واحد صنعتي يا توليدي خود، لازم است يک واحد سردخانه مجهز و توسعه يافته با ابعاد مشخص داشته باشند. در برخي از مشاغل اين نياز به قدري مبرم و جدي است که حتي بدون داشتن يک سوله سردخانه خوب، عملاً امکان پيشروي بطور کل وجود ندارد. فهرستي از مهم ترين مشاغلي که توليد يا بهتر بگوييم حيات آنها وابسته به سردخانه است، به شرح ذيل است و بديهي است که کاربرد برجسته و نقش آفرين ساندویچ پانل را در اين سازه ها مي توان به وضوح مشاهده نمود:

 

  •  صنايع غذايي و توليدکنندگان اقلام خوراکي مانند لبنيات، فرآورده هاي گوشتي، غذاي نيمه آماده و …

  •  کشتارگاه ها و تأمين کنندگان گوشت قرمز و سفيد براي صنايع غذايي

  •  نگهداري از ميوه جات و سبزيجات به منظور آماده سازي براي صادرات يا ورود تدريجي به بازار داخل (مرکبات، خرما، و …)

  •  واحدهاي خدماتي بزرگ همانند هتل ها، دانشگاه ها، اداره جات و … به منظور نگه داشت اقلام غذايي و خوراکي

  •  صنعت پزشکي و دامپزشکي به منظور نگهداري از اقلامي نظير دارو، واکسن، سرم، بانک خون و …

  •  کشاورزي و صنايع وابسته نظير گلخانه ها به منظور نگهداشت با ثبات بذرها، قلمه ها، نهال ها و …

  •  صنايع شيلات و آبزي پروري به منظور نگهداري و فرآوري آبزيان

  •  کاربردهاي بيمارستاني با هدف نگهداري اجساد، ضايعات عفوني و نگهداري از زباله هاي خاص

  • در تمامي اين مشاغل، وضع به گونه اي است که نياز مبرم و جدي به ساندویچ پانل وجود دارد و طبيعتاً، تنها محصولي که به عنوان پوشش بهينه و نهايي استفاده مي شود و قادر است ايزولاسيون دمايي لازم را فراهم آورد،پوشش سردخانه ای مي باشد.

 

ساندویچ پانل -گیف