لوگو ایران پانل

ساندویچ پانل صنعتی

 

برای ساخت انواع ساختمان ها به وسایل و مصالح مختلف و متنوعی احتیاج می باشد که هر کدام در ساخت ساختمان ها وظایف منحصر به فردی به عهده دارند. از انواع مصالح ساختمانی می توان به آجر ها، سیمان، ماسه، سنگ ها، گچ و … اشاره کرد که کاربرد های گوناگونی دارند. یکی از سازه های فلزی ساندویچ پانل صنعتی می باشد که امروزه در ساخت ساختمان ها مورد استفاده اکثر افراد قرار گرفته است. سازه های فلزی به وسیله های فلزی گفته می شود که با توجه به نوع استفاده نام های مختلفی به آن ها اختصاص داده می شود. در اینجا قصد داریم به معرفی این پوشش صنعتی بپردازیم ، انواع آن ها و ویژگی های هر کدام را بیان کنیم.

 

 

ساندویچ پانل صنعتی چیست ؟ 

 

ساندویچ پانل ها، سازه های فلزی می باشند که در ساخت انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل ها ورقه های سه لایه می باشند که از دو لایه بیرونی و یک لایه درونی تشکیل شده اند. لایه های بیرونی با استفاده از متریال های مختلف تهیه و تولید می شوند. موارد استفاده از ساندویچ پانل ها به نوع و یا جنس لایه های بیرونی بستگی خواهد داشت. لایه میانی در حقیقت همان لایه درونی که به لایه عایق معروف می باشد. لایه عایق عایق صدا، حرارت، سرما و …. خواهد بود. لایه میانی موجود در ساختار ساندویچ پانل صنعتی اغلب از متریال ها یا مواد مختلفی چون فوم پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه و … تولید شده اند که هر کدام مزیت های منحصر به فردی دارند.

 

 

ساندویچ پانل صنعتی چیست

 

لایه های بیرونی در ساخت انواع ساندویچ پانل صنعتی :

 

لایه بیرونی به لایه های موجود در قسمت بیرونی ساندویچ پانل ها گفته می شود. لایه های بیرونی به کار رفته در ساختار این پوشش اغلب از متریال های فلز آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه و … تولید شده اند. آلوزینک نوعی لایه فلزی می باشد که از جنس آلومینیوم بوده و دارای پوشش روی خواهد بود. اما لایه گالوانیزه نوعی لایه فلزی از جنس  آلومینیوم بوده که توسط لایه ای از روی پوشیده شده است.  ساندویچ پانل هایی که لایه عایق و یا میانی آن ها از جنس فوم پلی یورتان با دانسیته 40 کیلوگرم تولید شده اند بهترین کیفیت را دارند زیرا عملکرد فوق العاده ای در عایق سازی دارند. همان طور که گفته شد این محصول انواع مختلفی دارند و موارد مصرف متنوعی دارند.

 

آشنایی با صنعت ساندویچ پانل

 

آشنایی با صنعت ساندویچ پانل

 

از انواع ساندویچ پانل ها می توان به ساندویچ پانل های دیواری، ساندویچ پانل های سقفی، ساندویچ پانل های سردخانه ای و … اشاره کرد.

 

 ساندویچ پانل های دیواری : ساندویچ پانل های دیواری نمونه ای ازاین محصول می باشند که لایه میانی و یا لایه عایق این نوع از ساندویچ پانل ها از متریال های منحصر به فردی چون فوم پلی اورتان، پلی استایرن و فوم xps تشکیل شده اند. ساندویچ پانل های نامبرده با ضخامت 2 سانتی متر الی 10 سانتی متر  تولید شده اند که انتخاب آن ها به موارد استفاده از ساندویچ پانل ها بستگی دارد. از این نوع ساندویچ پانل ها برای اجرای دیوار های کارگاه و همچنین سوله ها، دیوار های منازل مسکونی و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

ساندویچ پانل های سقفی : نمونه دیگری از ساندویچ پانل ها وجود دارد که به پانل های سقفی معروف می باشند. اغلب ساندویچ پانل های سقفی را با نام ساندویچ پانل صنعتی می شناسند، زیرا این نوع ساندویچ پانل ها برای راه اندازی و اجرای سقف مورد استفاده قرار می گیرند. لایه های بیرونیاین پانل اغلب با استفاده از ورق آلوزینگ و یا ورق گالوانیزه تولید شده اند.

لازم به ذکر می باشد که لایه میانی این نوع از ساندویچ پانل ها فوم پلی اورتان ساخته شدند که در برابر حرارت و اشتعال بسیار مقاوم می باشند. ناگفته نماند که ضخامت این نوع از سازه های فلزی بین 4 الی 10 سانتی متر خواهد بود. از ساندویچ پانل سقفی برای سقف انواع سوله ها، ساختمان های صنعتی و … مورد استفاد قرار می گیرد. لبه های این نوع ساندویچ پانل ها دارای شیار های نر و مادگی می باشد که به علت خاصیت همپوشانی که دارند مانع از ورود آب، خاک و …. به داخل ساختمان می شوند.

 

ساندویچ پانل های سردخانه ای : در ساخت ساندویچ پانل های سردخانه ای از متریال های مختلفی استفاده می شود. در حقیقت لایه های بیرونی این نوع از ساندویچ پانل ها با استفاده از متریال های مختلف تولید شده است که می توان به از ورق های گالوانیزه ، ورق های آلومینیومی ، ورق های آلوزینگ ، ورق های رنگی و نایلون ها اشاره کرد. انتخاب هر کدام از آن ها به سلیقه افراد بستگی دارد. در ساخت لایه میانی و یا لایه عایق در این نوع از ساندویچ پانل ها عموما از پلی اورتان استفاده شده است .

 

اما در نمونه های دیگر نیز از مواد مختلفی چون پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و یا چوب استفاده شده است. ساندویچ پانل سردخانه ای اغلب در ساخت دیوار ها، سقف ها و کف ساختمان ها به ویژه سردخانه های مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سازه علاوه بر این که عایق صدا می باشد، مانع از اتلاف انرژی و هدر رفت هوای سرد می شوند. از ساندویچ پانل های سردخانه ای اغلب در کف سردخانه ها برای کاهش اتلاف انرژی استفاده می شود.

 

ساندویچ پانل های سردخانه ای

 

موارد استفاده از این پوشش مدرن :

 

استفاده از ساندویچ پانل صنعتی به موارد استفاده از آن بستگی دارد. از موارد استفاده از انواع ساندویچ پانل های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. از این محصول می توان برای ساخت انواع سوله ها و انبار ها استفاده کرد. به عبارت دیگر از ساندویچ پنل ها می توان برای تهیه و راه اندازی دیوار ها و سقف انواع سوله ها و انبار ها استفاده کرد.
 2. از دیگر موارد استفاده از این پانل قدرتمند می توان برای ساخت انواع کانکس و یا خانه های پیش ساخته استفاده کرد.
 3. ساخت بیمارستان های سیار و یا اتاق های ایزوله از دیگر موارد استفاده و یا کاربرد ساندویچ پانل های صنعتی می باشد.
 4. این نوع سازه ها را می توان برای راه اندازی و یا اجرای سقف بسیاری از ساختمان های صنعتی، سالن های ورزشی، سردخانه ها، بیمارستان ها و …. مورد استفاده قرار داد.
 5. یکی دیگر از موارد استفاده از پوشش صنعتی سوله ساخت انواع کیوسک ها و ساخت انواع جایگاه های سوخت می باشد.
 6. ساخت سرویس های بهداشتی و سردخانه ها از دیگر موارد استفاده از این محصول صنعتی خواهد بود.

 

 

موارد استفاده از این پوشش مدرن 

انواع پوشش صنعتی با توجه به لایه های بیرونی :

 

در برخی از ساندویچ پانل ها هر دو لایه بیرونی از یک نوع می باشند و در نمونه های دیگر از دو نوع ورق تولید شده اند. به عنوان مثال :

 1. نمونه هایی از این محصول تولید شده اند که دو رو آن ها فویل می باشد. به عبارت دیگر هر دو لایه بیرونی فویل خواهد بود.
 2. ساندویچ پانل صنعتی دو طرف نایلون نمونه دیگری از ساندویچ پانل های تولید شده خواهد بود که دو لایه بیرونی یک نوع می باشند.
 3. ساندویچ پانل های دو طرف ورق نمونه دیگری از ساندویچ پانل ها می باشند.
 4. ساندویچ پانل های یک طرف ورق و یک طرف فویل
 5. ساندویچ پانل های یک طرف ورق و یک طرف کاغذ

 

انواع ساندویچ پانل با توجه به لایه های بیرونی :

 

انواع پوشش صنعتی با توجه به لایه میانی و یا عایق :

 

لایه میانی و یا لایه درونی در حقیقت همان لایه عایق می باشد که مانع از اتلاف انرژی می شود. این لایه از متریال ها و یا مواد مختلفی تولید می شود که سبب تمایز انواع ساندویچ پانل های صنعتی از یک دیگر می شود. به عبارت دیگر :

 1. در بعضی از ساندویچ پانل ها برای ساخت لایه میانی از پلی اورتان استفاده شده است. پلی اورتان با نام اختصاری پی یو آر   شناخته شده است.

 2. در نمونه های دیگری از ساندویچ پانل ها لایه میانی و یا لایه عایق از پلی ایزوسیانات ساخته شده است و دارای نام اختصار PIR می باشد.

 3. از دیگر متریال به کار رفته در ساخت لایه میانی ساندویچ پانل ها می توان به پلی استایرن سخت اشاره کرد که ویژگی های منحصر به فردی خواهد داشت.

 4. پشم سنگ از دیگر مواد به کار رفته در ساخت لایه عایق و یا لایه میانی در برخی از ساندویچ پانل ها می باشد.

 5. علاوه بر مواد و متریال های نامبرده اغلب از پشم شیشه نیز جهت ساخت لایه میانی و یا لایه عایق استفاده می شود که سبب تمایز ساندویچ پانل ها از یک دیگر می شود.

 

عوامل موثر در قیمت گذاری

 

 

عوامل موثر در قیمت گذاری ساندویچ پانل 

 

عوامل مختلفی مانند نوع ساندویچ پانل ، ضخامت آن ها، نوع آن ها و … در قیمت نهایی موثر می باشد. به عبارت دیگر چگالی فوم به کار رفته در لایه میانی و یا هسته یکی از عوامل موثر در قیمت ساندویچ پانل ها می باشد. هر چقدر چگالی فوم بیشتر باشد، قیمت ساندویچ پانل بیشتر خواهد بود. یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت جنس و ضخامت ورق های به کار رفته در ساختار پانل ها می باشد.